“niyet”
Sıcak. Tişört bile fazla. Klima denen cihaza da sinir oluyorum bazen. Beğenip aldığım ama kıyamayıp hiç giymediğim tişörtlerim geldi aklıma. Mülkiyet ne büyük yük! Tıpkı özgürlük gibi. "Beklentiler, sadece üzer" demişti şair. Kabullendim ben de; soğuk su kalmamış, soğuk olmayan su içiyorum. Hayatıma baktığımda önce bir şükür nidası yükseliyor neyse ki. Kendi cehenneminde yanmalar eskide kaldı artık. Lakin hayatımda nelerin istediğim gibi olmadığını da biliyorum.
Kendime karşı dürüst olma konusunda üstün bir çabam var. Başarımın aynı oranda olup olmadığını bilemem ama çabamdan eminim, memnunum. İnsan kendinden memnun olduğu alanlar yaratmanın ne kadar önemli olduğunu evlenince daha iyi anlıyor. Kendimi başkalarıyla karşılaştırma tuzağından da sakınabiliyorum artık. Bu eğilimin dizginlerinin biri doğamıza gömülü olsa da diğerini irademiz taşıyor. Bazen anneler arası çocuk karşılaştırma ayıp denebilecek seviyeye ulaşır, hava gerginleşir, alçak gönüllülük yerini tedirgin bir “kazanma” telaşına bırakır. Oysa oynanacak daha zevkli, daha önemli oyunlarımız var.
 
Sıradanlık ve tüketimle dolu bir gün daha yavaşça geçiyor olabilir. Ne eksik? Yukarıda bahsettiğim şaire katılmıyorum. Beklentiler sadece üzmez. Beklenti, vicdan ve sorumlulukla birleştiğinde hayata anlam katmak için büyük bir güç oluşturur. Kabullenme ve beklenti arasındaki denge belki “niyet” gibi güzel bir kelimeyle özetlenebilir. Eksik olan ilk şey niyettir.
 
Niyet bir şeyi önceden isteyip düşünmek demek. Binlerce yılı aşıp günümüze gelebilmiş tüm öğretilerde anlamlı ve farkındalıklı bir hayata niyet ile başlangıç yapıldığını görüyoruz. Hayatı üzerinde etkinliğe sahip olabilmek için niyet edip, istediği üzerine kafa yoran, hayal eden, hayal ettiği şeyi “gören”, “hisseden” bir insana dönüşmek gerekiyor.
 
Sizleri bir yolculuğa davet ediyorum. Tüketimin, sıradanlığın kıskacından çıkmaya, bunun için gereken özveriyi göstermeye, hayatı yaşamaya değer hale getirmeye niyet ediyoruz. Hayallerimiz hem bizim hem de dünya için zannettiğimizden çok daha önemlidir. Bunu kalbimin en derinliklerinde anladım, bana güvenin. 

Bugün, yeniden niyet edelim. Sorumluluk sahibi olduğum, zorlukları aştığım, besleyici ilişkilerimin olduğu tatmin edici bir hayatım olmasına niyet ediyorum.